۱2 نکته که قبل استفاده از ابزار دستی باید بدانید!

۱2 نکته که قبل استفاده از ابزار دستی باید بدانید!

/ /
منبع:

ابزار دستی 

خطر استفاده از ابزار دستی در مراجعه به اورژانس بسیار مشهود است. اما بسیاری از این مراجعات به اورژانس ناشی از استفاده نادرست از ابزار و کار نکردن ایمن است. در صورت استفاده صحیح و با اقدامات ایمنی مناسب، می‌توانید به میزان قابل ‌توجهی احتمال آسیب دیدن را کاهش دهید. قبل از کار با ابزار اطمینان حاصل کنید که نکات استفاده ایمن از ابزارهای دستی را می‌دانید و آموزش‌دیده‌اید. همیشه در مورد نحوه انتخاب ابزار مناسب برای کار، نحوه استفاده صحیح از هر ابزار و نحوه تشخیص اینکه ابزارها نیاز به تعمیر دارند، آگاهی لازم را داشته باشید. قبل از به دست گرفتن ابزار آموزش ببینید.

نکات لازم قبل از دست گرفتن ابزارآلات

ابزارهای دستی بخش رایجی از زندگی ما هستند اما در صورت استفاده نادرست می‌توانند خطرناک باشند. با رعایت نکات ایمنی زیر احتمال خطر و صدمه را کاهش دهید:

1. ابزارها را به‌طور منظم بازرسی کنید.

ابزارهای خود را به‌طور مرتب بررسی کنید تا مطمئن شوید که در شرایط خوبی هستند. برای بازرسی، دستگیره‌های ترک‌ خورده، خرد شده یا شکسته روی چکش‌ها، پیچ‌گوشتی‌ها یا سایر ابزار را تعویض کنید. اطمینان حاصل کنید که دسته ابزارهایی مانند چکش و تبر به‌ طور محکم در سر ابزار قرار بگیرند و لق نباشند. فک‌های فرسوده را روی آچار، ابزار لوله و انبردست تعویض کنید.

ابزار برش را تمیز و تیز نگه دارید. لبه‌های تیز را با پوششی مناسب بپوشانید. این پوشش‌ها از ابزار محافظت و از صدمات ناشی از تماس ناخواسته جلوگیری می‌کند.

2. مراقب دستان خود باشید.

برای کار با ابزار دستکش بپوشید و به‌طورکلی همیشه از تجهیزات حفاظت فردی مناسب استفاده کنید. از ابزارهایی استفاده کنید که طوری طراحی ‌شده‌اند تا مچ دست صاف بماند. از استفاده از ابزار دستی با مچ خم‌شده تا جای ممکن خودداری کنید.

3. ابزارها را با احتیاط حمل کنید.

هرگز ابزار را از نردبان بالا نبرید. اگر می‌خواهید ابزار را تا ارتفاع بلند کنید، از کیسه استفاده کنید یا آن‌ها را در سطل گذاشته و بلند کنید. ابزارها را در جعبه‌ ابزار محکم به داخل و خارج از محل کار حمل کنید.

4. اشیاء نوک‌تیز را در جیب نگذارید.

هرگز ابزار دستی تیز یا نوک ‌تیز را در جیب خود حمل نکنید. در عوض، آن‌ها را در جعبه ‌ابزار حمل کنید.

5. از محیط اطراف خود آگاه باشید.

هنگام استفاده از ابزار دستی، همیشه مراقب افراد و اشیا خطرناک اطراف خود باشید.

6. از ابزار مناسب استفاده کنید.

همیشه از ابزار مناسب و باکیفیت برای کار استفاده کنید. هرگز از ابزار دستی برای هدفی متفاوت از آنچه در نظر گرفته ‌شده است استفاده نکنید. به‌ عنوان‌ مثال سعی نکنید از آچار به ‌عنوان چکش استفاده کنید. اگر از ابزارآلات مناسب استفاده نکنید خطر آسیب رساندن به ابزار و آسیب رساندن به خود را دارید. جایگزین کردن ابزارها می‌تواند احتمال آسیب را افزایش دهند.

7. دستورالعمل‌ها را رعایت کنید.

از ابزارآلات فقط طبق دستورالعمل سازنده استفاده کنید. هر یک از ابزارها همراه خود یک دستورالعمل و نحوه کارکرد دارند که باید قبل از کار با آن‌ها مطالعه شود. با دانستن این اطلاعات از مواردی که باعث ایجاد خطر می‌شوند جلوگیری می‌شود.

8. ابزارها و محیط را تمیز و مرتب نگه دارید.

پس از استفاده از ابزار دستی، آن را تمیز کرده و به محل نگهداری مناسب برگردانید. از ابزارها به دقت نگهداری کنید. پس از هر بار استفاده آن‌ها را تمیز و خشک نگه دارید. همچنین توصیه می‌شود محیط کار را تمیز و مرتب نگه دارید تا از به هم ریختگی که ممکن است باعث بروز حوادث شود جلوگیری کنید.

 9. دست‌های چرب خطرناک هستند!

هرگز با دست‌های چرب یا لیز کار نکنید. دست‌های لیز احتمال سرخوردن ابزار و افتادن آن‌ها را زیاد می‌کند که می‌تواند خطرآفرین باشد. افتادن ابزار دستی از ارتفاع می‌تواند برای سایر افراد نیز خطرناک باشد.

10. در حین کار از چشمان خود محافظت کنید.

همیشه از محافظ چشم استفاده کنید. از عینک ایمنی یا محافظ صورت برای خطراتی که ممکن است در معرض آن قرار بگیرید، استفاده کنید. پرتاب ذرات حین کار، می‌تواند سلامت چشم‌ها را در خطر بیندازد.

11. پوشش مناسب در حین کار را رعایت کنید.

از پوشیدن لباس‌های گشاد یا وسایلی که می‌توانند در قسمت‌های متحرک ابزار گیر کنند، مانند جواهرات اجتناب کنید. برای کار با ابزارآلات، لباس مناسب بپوشید. . از یک کمربند یا پیش‌بند سنگین استفاده کنید. ابزارها را به سمت پایین آویزان کنید.

12. از سرخوردن خود محافظت کنید.

برای جلوگیری از لیز خوردن هنگام کار با ابزار خطرناک یا اطراف آن، کف را خشک و تمیز نگه دارید. جای پای خود را ثابت کنید تا در هنگام کار با ابزار دستی تکان نخورید.

اول ایمنی، بعد کار!

جهت مشاهده انواع ابزار دستی هاردکس روی لینک درج شده کلیک کنید.

همچنین جهت خرید ابزار دستی و تماس با ما جهت اطلاع از نمایندگی‌های فروش، روی لینک آن کلیک کنید.